2017-03-30 Formandens Beretning

Generalforsamling i Middelfart Motions Klub 23-3-2017.

Formandens beretning

 

Velkommen til alle. Dejligt at se så mange, herligt.

 

Efter generalforsamlingen sidste år var det undertegnede der overtog posten som formand. Formanden er ud af til den der tegner klubben, kontakt person. Men ellers er det bestyrelsen der i hverdagen tegner klubben (ikke kun formanden)

 

Ved generalforsamlingen sidste år tog det en del tid at få bestyrelsen fuldtalligt, tak til dem der meldte sig, jeg håber ikke at det samme sker i dag. Det er ikke så farligt at være med.

 

Ved generalforsamlingen blev der også talt om et træner udvalg, det blev Kim Konradsen der tog opgaven på sig, og det har vi nyt gavn af siden. Det er f. hårdt, men godt, andre muskler bliver vækket til live, og det kan mærkes. Tak til Kim og hans hjælpere Carsten og Peter.

 

Årets gang i MMK.

 

Ved Lillebælts ½ Marathon deltog en stor del medlemmer, det var vist en meget varm tur i 2016. Lad os se hvad turen bringer i år 2017 med omlagt rute og start kl. 19.00.

 

Stjerneløbet blev en god oplevelse, men med kun 60 deltager er det det mindste vi har haft, vi var presset af løb meget tæt på os. Vi har i bestyrelsen bestemt at vi starter som noget nyt kl. 11.00 og at der skal deles mange flere små flyers ud, vi så ved Fænø Sund Løbet, at det gav resultat, senere om dette. Trods de få deltagerer gav det overskud. Det er vel et mål at formidle løb i et godt terræn og se glade børn og voksne knokle rundt, unikt løb. Ikke bare at tænke på overskud.

 

Sommer festen blev slået sammen med et revideret 24/ 12 timers løb til fordel for Julemærkehjemmet. Der blev løbet tæt på 1000 km. Fint resultat og det gav 5000 kr. til Julemærkehjemmet sponsoreret af Middelfart Sparekasse så en stor tak til dem. Også er stod tak til dem der arrangerede den for os, Didde, Peter og Carsten, samtidig afsluttede vi dagen med at fejre klubbens 25 års jubilæum med at spise helstegt gris (og det var godt). Jeg håber at der er nogle der vil fortsætte i år.

 

I årets Kongebroløb var vi igen mange der deltog, mange fine placeringer i alders grupperne, også en over- all vinder i dameklassen samt pokalen for 3 år i træk for største hold, tillykke til os.

 

Fænø Sund Løbet blev en stor tiltrængt succes med 192 deltager over 40 mere ned i 2015, trods besværligheder ved vandet, (højvande) da det ikke ville trække sig tilbage måtte deltagerne op på skrænten, men alle tog det som en yderlig udfordring. Men succesen skyldtes måske den store uddeling af flyers der blev uddelt ved forskellige løb i området op til løbet og det tror vi at vi skal benytte os noget mere af, så medlemmer tag nogle flyers med når i er ude og løb her omkring op til vores løb.

 

Som noget nyt blev jeg spurgt om vi ville arrangerer Stjerneløb for Hyllehøjskolen. Skolernes idrætsdag lige op til efterårs ferien. Det sagde jeg ja til, og den gamle garde var tidligt ude og fik mærket ruten op (kun med pile ingen skilte kun nogle få vejviser på ruten). Det var en anderledes tilgang til at løbe ruten de unge mennesker lagde for dagen næsten alle 65 deltager løb hele ruten i deres sindige tempo med mange stop ved start, drikke, spise, lige vente lidt, lige snakke lidt og så videre med den næste rute. Meget afslappende. Det var mit indtryk at det kunne blive noget de og vi gentager næste år måske udvidet. Samtidigt kan vi få skolerne til at slå det op på deres intranet når vi holder løb.

Himmelbjergløbet i denne sæson blev igen en udfordring med sin hårdhed i bakkerne som ikke blevet minde med årene, vejret var rimeligt og det nye spise sted blev hurtigt godkendt. (Mad til Tiden) Brædstrup vi kommer nok igen.

 

Juleløbet havde god deltagelse, og der var rift om lodderne til julelottoriet, med mere en 1 gevinst pr deltager så er det utroligt at nogle ikke får præmie med hjem, nå bedre held næste gang.

 

Jule afslutningen med fællesspisningen var også en stor succes med over 35 deltager fint.

Nytårsløbet i Nr. Åby blev som noget nyt betalt af MMK det blev dyrt for kassereren men dejligt at så mange mødte op til et lokalt nytårsløb ca. 35 deltager og med fine resultater. Hannerup løbet er udgået som betalt af MMK.

 

Første lørdag i året bød vi på NYTÅRSKUR med champagne og kranse kage efter løbet, rigtigt godt besøgt, jeg havde indsendt et stykke til Melfarposten, hvor alle var indbudt også evt. nye medlemmer, men avisen bragte det før jul og ikke lige efter årsskiftet, som jeg havde skrevet om de ville. Så nye kom der ikke.

 

Busløbet som er det sidste i klubben inden generalforsamlingen, men også den første udfordring i det nye år, det er et løb der ses frem til med forventning om hvordan bliver vejret?? i år var vejret med os dejligt forårsvejr og lidt rygvind, i så alle overskudsagtige ud når jeg mødte jer med kameraet herligt, resten af dagen foregik i forsamlingshuset med god kage og mad en rigtig hyggelig og god dag. Tak til dem der bagte kagerne.

 

I medlemmer deltager i mange løb rundt om i landet og i verden, Odense, København, Aarhus, mange andre steder i landet, ja sågar i udlandet som Gran Canaria, Tyskland, Cuba ja tænk også i Skagen. Skagen tager vi også op til i år. Løbet er flyttet en uge til 26 august og med nye ruter skriver de. Det er ikke en klubtur og heller ikke for en lukket skare men for alle der har lyst til at tage med. Men rat at se at vores logo bliver set over alt på kloden.

 

Der skal lyde en meget stor tak til alle de der hjælper til vores arrangementer uden jer var det ikke muligt at lave det vi gør, mange mange tak.

 

Også en tak til vores sponsorer. Inter Sport, Middelfart Sparekasse, Kvickly, og Morten (murer) Johansen.

 

Tak til Bestyrelsen for deres indgang til klubbens arbejde. Uden jer kunne det ikke fungerer.

 

Årets MMK.

Løberen er en løber der ligesom vin bliver bedre med årene,

Løberen har været i MMker i rigtig mange år,

Løberen er en indpisker

Løberen går foran med nye tiltag

Løberen har altid et godt humør

Løberen har altid en lune bemærkninger,

Løberen er god til at sætte i gang

Løberen sørger for tiltag til fysisk træning med et træningsudvalg.

ÅRETS MMKer ER KIM KONRADSEN

2017-03-23 Kim Konradsen

 

 

Der skal også lyde en stor tak til Niels Henrik for det arbejde han har lavet i den korte tid han har været i bestyrelsen, han har både været kasser og en kort overgang formand, og havde det ikke været for hans mange skader som ikke har bragt ham så meget i klubben længe havde han nok fortsat, tak for din hjælp.